APC 2021 PROGRAMME

The programme includes talks and workshops covering topics relevant to the three ethics of Permaculture, which are Earth Care, People Care and Fair Share. We feel it is important to explore the bigger picture of what true sustainability entails. Earth Care is obviously essential, however without People Care and nurturing healthy, sustainable relating, the task of coming together and working as a community can be greatly hindered. Finally, if attention and conscious intention isn’t given to the economic sustainability of communities, and the distribution of resources isn’t equitable, then a community will struggle to be truly sustainable in the long term.

As well as thought-provoking keynote speakers, the  daytime workshops will each be 90 minutes long to allow for more participation and hands-on activities. There will also be  10-minute presentations or project reports  and a project poster display area to share your projects with everyone at the Convergence.

PROGRAM SUBJECT TO CHANGE

Sunday 11 April

TimeEvent
8.00am – 12.30pmPermaculture & Community Gardens Festival at Northey Street City Farm
1.00pm – 2.00pmBus to Venue
2.00pm – 6.30pmRegistration
6.30pm – 7.30pmDinner
7.30pm – 8.30pmWelcome Activity
8.30pm – 10.00pmFireside Gathering 

Monday 12 April

TimeEvent
7.00am – 7.30amYoga and Meditation : Melissa Chambers
7.30am – 8.30amBreakfast
8.30am – 8.50amIntroduction to the Day
8.50am – 9.00amMove to Workshops
9.00am – 10.30am

Workshops 1

Appropriate Technology for Resilience : Tim Barker
Families in Transition – Sharing Land & Visions : Fionn & Laura Quinlan
Asset Based Community-Led Development and Permaculture : Liz Nicholas
10.30am – 11.00amMorning Tea
11.00am – 12.30pm

Workshops 2

Successional Agroforestry – an Exploration of Humid Tropical & Subtropical Systems : Bunya Halasz
Sensing Place – hearing trees and rivers : Charlie Brennan
A Permaculture Language  : Nick Radford
Decolonising Food Yarn : Odette Best & Michael Williams
Designing Permaculture Jobs : Virginia Solomon
12.30pm – 1.30pmLunch
1.30pm – 3.00pm

Workshops 3

Permaculture on a Plate : Sharon Gibson
Reaching the Mainstream : Julian Lee
Inspiring NextGen Earth Stewards : Carly Garner
Book Launches
Dynamic Teaching and Facilitation – The Foundations : Robin Clayfield
Food Sovereignty Manual : Robina McCurdy
Aussie St. Picture Book : Beck Lowe, Brenna Quinlan & David Holmgren
3.00pm – 3.30pmAfternoon Tea
3.30pm – 4.30pm

Keynote : Starhawk

Earth Activist Training

(Due to Coronavirus travel restrictions  we expect that this will be a virtual presentation.)

4.30pm – 5.00pmStarhawk Question Time
5.00pm – 5.30pmFeedback / Wrap-up Session
5.30pm – 6.30pmFree time
6.30pm – 7.30pmDinner
7.30pm – 8.30pm10 minute reports
8.30pm – 10.00pmCharlie McGee

Tuesday 13 April

TimeEvent
7.00am – 7.30amYoga and Meditation : Melissa Chambers
7.30am – 8.30amBreakfast
8.30am – 8.50amIntroduction to the Day
8.50am – 9.00amMove to Workshops
9.00am – 10.30am

Workshops 1

Get the Buzz on Bees, other Pollinators and Good Bugs : Frances Michaels
Growing Community – Abundant Tools for Dynamic Groups, Effective Collaboration and Empowered Action : Robin Clayfield
Retrosuburbia 101 : Beck Lowe
Northey Street City Farm – 25 years of design, exploring opportunities & constraints: Ko Oishi
10.30am – 11.00amMorning Tea
11.00am – 12.30pm

Workshops 2

Design Elements of a Functioning Biodigester in Australia : Tom Kendall
Ferment your Food : Elisabeth Fekonia
Sociocracy: Shared Leadership for Positive Impact : Erin Young
Designing a Chinese Village with Permaculture : Shaoying Wang & April Sampson-Kelly
Retrosuburbia Q & A : Beck Lowe & David Holmgren
12.30pm – 1.30pmLunch
1.30pm – 3.00pm

Workshops 3

Interconnected Systems on a Working Permaculture Farm : Tom Kendall
Permayouth (Permaculture Youth Club) Forum : Permaculture Youth Club & Morag Gamble
Working with First Nations Custodians- a Discourse for Permaculture Leaders :
Mark Jones & Lauiti-Kolkr
3.00pm – 3.30pmAfternoon Tea
3.30pm – 4.30pm

Keynote : Stuart Andrews

Natural Sequence Farming
4.30pm – 5.00pmStuart Question Time
5.00pm – 5.30pmPermaculture Australia Annual General Meeting  OR

Feedback Wrap-up Session

5.30pm – 6.30pmFree time
6.30pm – 7.30pmDinner
7.30pm – 8.30pmSelect location of next APC. Permaculture Australia, Permayouth & PiP magazine Awards Ceremony
8.30pm – 10.00pmGet your limit on– a musical adventure : Katy Bates

Wednesday 14 April

TimeEvent
7.00am – 7.30amMindfulness of Breathing (in all you do) : Norman Smith
7.30am – 8.30amBreakfast
8.30am – 8.50amIntroduction to the Day
8.50am – 9.00amMove to Workshops
9.00am – 10.30am

Workshops 1

Inviting Nature to Dinner- How to Grow Food and Support the Little Guys : Dick Copeman & Helen Schwencke
Permaculture Education Futures : Morag Gamble
Risk Management for Permaculture Projects : Lizzy Smith
Empowering Bioregional Food Sovereignty : Robina McCurdy
10.30am – 11.00amMorning Tea
11.00am – 12.30pm

Workshops 2

Bush Medicine Walk : Andrew Pengelly
Outcomes from teaching Permaculture in 10 refugee camps: Rowe Morrow & friends
Permaculture Life Design – Regenerative principles for Zone 00 : Tonielle Christensen
Fostering Earth Care in folks of all ages : Emma Brindal
Permaculturing our Permaculture: A case study : Megan McGowan
12.30pm – 1.30pmLunch
1.30pm – 3.00pm

Workshops 3

Optimising Your Worm Farm : Liane Colwell
Permaculture Education and the 52 Climate Actions : Keri Chiveralls
Indigenous Fire Land Management and Permaculture : Bruce Zell & Associates
Imagined Futures: The role of imagining in creating the world we want: Linda Woodrow
3.00 pm – 3.30 pmAfternoon Tea
3.30 pm – 4.30 pm

Keynote : Robyn Francis

Fair Share in the Anthropocene
4.30pm – 5.00pmRobyn Question Time
5.00pm – 5.30pmFeedback / Wrap-up session
5.30pm – 6.30pmFree time
6.30pm – 7.30pmDinner
7.30pm – 8.30pm10 minute reports
8.30pm – 10.00pmQuiz Night : Beck Lowe, Brenna Quinlan & team

Thursday 15 April

TimeEvent
7.00am – 7.30amYoga and Meditation : Carissa Taramoeroa
7.30am – 8.30amBreakfast
8.30am – 8.50amIntroduction to the Day
8.50am – 9.00amMove to Workshops
9.00am – 10.30am

Workshops 1

Permaculture Ambassador Program Launch : Morag Gamble & team
Responding & adapting to climate change – a Permaculture perspective : Dick Copeman
Permafund – microgrants for community projects worldwide : Jed Walker & Permafund team
Global Ecovillage Network (GEN) and Permaculture Principles : Shane Sylvanspring & Trudy Juriansz
10.30am – 11.00amMorning Tea
11.00am – 12.30pm

Keynote : David Holmgren

Permaculture and the Climate Emergency in the Australian Context (via Skype)
Closing Ceremony : Robyn Clayfield
12.30pm – 1.30pmLunch
1.30pm – 3.00pmPack Up

Photos from APC 2018 in Canberra

 

 

Speakers Details

Permaculture Australia Annual General Meeting

PA Elders and Community Service Awards